Як прикувати персонал до компанії
Як прикувати персонал до компанії
06.12.2019

Не є таємницею, що співробітники в компаніях працюють не тільки через гроші. І люди можуть працювати швидко і якісно, ​​а можуть повільно і з браком. І більше грошей не означає більш гарної роботи.

Ще за радянських часів був феномен стахановського руху. Коли люди працювали, видаючи в декілька разів більше результат, ніж від них очікувалося.

Який може бути додатковий мотив у співробітника, крім грошей - виконувати плани, давати результати краще, ніж очікується?

Або навпаки, як утримати в компанії продуктивного співробітника? Чому по-справжньому цінні співробітники йдуть? Чого йому не вистачало в роботі?

Ще раз повторюся, що тут мова йде про продуктивних співробітників, а не про тих, які як «стрибунці», скачуть кожні півроку в нову компанію, не приносячи користі своїм роботодавцям.

Щоб розібратися в цьому питанні, треба подивитися на ситуацію. Тоді у нас будуть результати наших спостережень, а не мішанина з упереджених думок інших людей, які стверджують: «треба було йому більше платити» або «вигорів на роботі» або щось ще подібне і, часто, голослівне.

Ми провели опитування в декількох великих компаніях, опитали кілька десятків співробітників, які, на думку керівників, були цінними і результативними, і звільнилися після тривалої роботи в цій компанії. Їм було поставлено одне і той - же питання: «Чому Ви, після стількох років роботи, пішли з цієї компанії?»

Результати опитування сильно здивували замовників. З'ясувалося, що найбільш поширена думка «Гроші» - не головне, коли втрачаєш кращого співробітника.

«Він з нами перестав спілкуватися, часу на нас не вистачає» - кажуть одні звільнилися співробітники. «Раніше завдання були складними, мені потрібно було розвиватись, а тепер все стало однаковим, і я тут не розвиваюсь» - кажуть інші. Гроші не згадав жоден з опитаних. Дивовижний висновок напрошується сам собою. Найбільш мотивуючий фактор роботи продуктивних співробітників - увагу керівника.

А що керівники думають про те, кому варто приділяти увагу? І тут парадокс - 9 з 10 опитаних керівників сказали, що більше уваги приділяють «проблемним» співробітникам.

А тепер давайте поміркуємо - що таке наша увага? Це нагорода. А кому ми приділяємо її в більшості випадків, задай собі питання, читач? І я можу навіть побитися об заклад з тобою і за статистикою виграю - ти теж приділяєш свою увагу тих, хто працює погано, бешкетує, конфліктує і не справляється зі своїми обов'язками. А якщо співробітник працює добре - то це «само собою зрозуміло». А, як описано вище, це помилка.

Що можна зробити, виходячи з цих даних? Один з моїх знайомих - власник виробничого підприємства сказав мені, що основний елемент мотивації персоналу - його особисте спілкування з тими, хто дає найбільш хороші результати. Або в порівнянні з іншими, або в порівнянні зі своїми попередніми результатами. Як він це робить? П'є каву у себе в кабінеті з підлеглим, обговорюючи його плани роботи і зростання в компанії, і сприяє тому, щоб ці плани в життя втілювалися. Що цікаво, статистики компанії кілька останніх років зростають. Текучість кадрів в компанії є - серед тих, хто лінується, не здатний давати результат, не бажає працювати. Найбільш цінні співробітники за 2 останніх роки не звільнялися жодного разу.

Ще один мотивуючий фактор - коли зростає компетентність співробітника. При цьому зростає усвідомлено. Якщо у людини поліпшуються його інструменти, це його дуже сильно мотивує. Якщо у нього є надія, що він навчиться і зможе виконувати роботу так само, як і його керівник, то він досить мотивований. Пам'ятайте відповіді звільнених співробітників: «Раніше завдання були складними, а тепер це мені потрібно було розвиватись». Вони перестали рости. Мова не йде про кар'єру, мова йде про здібності.

Тут можна привести в приклад одну з найбільших національних компаній України. Керівництво цієї компанії теж було дуже стурбоване частою зміною керівників середньої ланки, на яких було зав'язано стратегічне планування та операційна діяльність. І втрата кожного такого співробітника була дуже чутлива для компанії. Так ось, для вирішення цієї проблеми була розроблена програма «Срібний запас». На конкурсній основі, за результатами роботи і бажанням розвиватися, відібрали 30 найбільш перспективних співробітників з керівників і організували їм річну програму. В рамках якої у них було складне групове завдання, яке було необхідно за рік впровадити в компанію.


За цей рік їм були надані коуч-сесії президента і віце-президента компанії, закордонні відрядження для обміну досвідом, безкоштовне навчання в одній з кращих бізнес-шкіл і багато тімбілдінга згуртували цю групу в єдине ціле. І кожен з учасників цієї програми зазначив, що став набагато компетентніше в своїй справі, став краще розуміти те, як влаштована компанія, і побачив, що він може принести їй відчутну користь.


Таких програм компанія організувала дві. І жоден з які пройшли не звільнився, а це дві групи по 20-30 осіб у кожній.

Які ще є фішки? Що можна зробити, щоб співробітники працювали жвавіше і намагалися давати результат більше? Ну, старі добрі соцзмагання ще ніхто не відміняв. Тут фантазія може працювати як завгодно. Одна з компаній, біля будівлі якої велика проблема з паркуванням, нагороджувала безкоштовним місцем на корпоративній стоянці кращого продавця місяці.

Інша компанія, у якої був підрозділ колл-центру, проводило щотижневі змагання, переможця якого безкоштовно тиждень годували в ресторані.
Дошка пошани, на якій щотижня вивішується найрезультативніший співробітник - дуже мотивує. Як розповів мені керівник компанії, в якій висить така дошка, його співробітники дають результат в середньому в три рази більше, ніж раніше. Головне - щоб це був «забіг на короткі дистанції». День, тиждень, місяць - це найбільше. Це важливо, щоб не зникло бажання змагатися. Тому - що стандартні «співробітник року» мотивує слабо, як зізнався мені один з звільнившихся, володар такого звання два роки поспіль.

Ще одна проблема - як проводити змагання між підрозділами, які спочатку в нерівних умовах? Одне велике, інше маленьке, або багатий і розвинений регіон і маленький і бідний? Один із винаходів, який ми побачили у великій міжнародній консалтинговій компанії з 25 представництвами в різних країнах - це змагання за очками в різних сегментах діяльності. Очки нараховуються в залежності від щотижневого зміни основних показників. Якщо ростуть, то + 2 бали (умовно). Якщо падають або не змінюються, то - 2 бали. Якщо різко зросла, то + 3. І так далі.
У такій системі навіть найменша і молода філія може на рівних змагатися з найбільшою. І навіть навпаки - великим філіям доводиться долати свої хвороби - лінь і зірковість, так як в такому випадку навіть не дивлячись на те, що вони дають великий обсяг, але не ростуть, їх можуть обігнати молоді та амбітні регіони.

Самі екзотичні види заохочень, якими зі мною ділилися керівники - купання з дельфінами, триденний квест в горах, спільне фото з власником. 

Олександр Варламов

P.S. Якщо Вам потрібна невеличка консультація з приводу вашого бізнесу, заповніть форму

Недавно добавленные

07.04.2021
Як зробити інструкцію співробітнику так, щоб він через три дні був корисним компанії, міг робити те ж, що його колега через півроку навчання. Що повинно бути в професійній посадової інструкції? Як позбутися від людського фактора в бізнесі? Як швидко зростати та перестати хвилюватись за "незамінними" працівниками?
05.04.2021
Одна з проблем сучасного суспільства - некомпетентність. Через це відбуваються катастрофи і війни, що очевидно. І банкрутства компаній, що не так очевидно. Дуже цікаво, коли на співбесіду приходять люди, які працювали раніше в продажах, з гордістю розповідають про свої успіхи, а на питання про те, чому пішли, відповідають - компанія збанкрутувала.
30.03.2021
За що тобі платять? Кожен працівник отримує зарплату. Він тому і ходить на роботу. І на роботі він робить щось корисне, за це йому і платять. Це те, що зазвичай називають результатом. Читати далі...
26.03.2021
Є люди - творці. Звичайно, є люди - руйнівники. А є люди-лінивці. Люди-творці працюють з ранку і до вечора над тим, щоб щось корисне для суспільства придумати і запровадити. Люди-руйнівники, ті - навпаки. А люди - лінивці, їм якось все одно. Читати далі...
22.03.2021
Кілька років тому ми зустрілися з одним бізнесменом. У нього транспортна компанія, займаються контейнерними перевезеннями по Україні та за її межами. Свій автопарк, логісти, менеджери з продажу. У компанії працювало чоловік 30. Справи потихеньку йшли, компанія навіть розвивалася. Але, чим більше ставав бізнес, тим важче було цього власнику. Робочий день у нього ставав ненормований. Вирішувати по телефону в недільний ранок проблеми клієнтів, замість відпочинку з дружиною і підростаючої донькою для нього стало нормою.